2013. július 18., csütörtök

Kurucok, Facebook-tól Facebook-ig

2013. július 17.-én törölték a Kuruc.info addigi hivatalos oldalát a kétségtelenül legszélesebb körű közösségi rendszerből. A Facebook-ról történt törlést hírül adó Mandiner egyes kommentelői, a jelek alapján sírva borultak a billentyűzetre. Miközben a jelenséget, a Mazsihisz közleményére hivatkozva az MSZP nevében üdvözölte Mesterházy Attila.

Természetesen szinte feleslegesen, mert az internetes rendszeren ezt borítékolni lehetett, az oldalt hamarosan újraindították. Így egyrészt megindulhatott a korábbi közösségre bemondott hetvenezres csapatlétszám újraverbuválása, és gondolom az újabb oldalak betiltásáért folyó lobbi-tevékenység egyaránt. Közben persze születtek, és születtek a fórumbeírások mindkét oldalon. Nyilvánvalóan nagyobb indulatokkal a sértett oldalon. Ezen közben persze nyilván leleplezni vélték legalább magukban a nemzetközi cionista összeesküvés legújabb tagjaként a Facebook tulajdonosát is. Holott alig valószínű, hogy minden profil törléséről Mark Elliot Zuckerberg döntene személyesen. De talán nem is ez a lényeg. Alapvetően kicsit hasonlít a helyzet arra, mint amikor az Eu-szkeptikus Jobbik képviselője azért ott ül az Európai Parlamentben, és alighanem a fizetését is felveszi. Mintegy az Eu pénzén utálva az egész uniót.

A hasonlóság természetesen nem itt van, mivel alig hiszem, hogy a Kuruc-újság mögött maga a Facebook alapítója állna. Ellenben a minden Turulok nagyszerűségét, és minden amerikás dolognak, a hátranyilazás jegyben zajló alanyi lenézését hirdetők azért mégiscsak kihasználják. Azt az ex-lex állapotot is, hogy a Kuruc.info szervere Amerikában van. S azt a közösségszervező felületet is, amelyet egy amerikai, ráadásul olyan izés nevű, pasas biztosít a világnak. Bárkinek, aki regisztrál. Mert azért a praktikum, és a magyarkodó melldöngetés versenyében azért mégis győz a praktikum. Ami természetesen nem baj, csak nem ártana a jelenség, a profiltiltás kapcsán minden szempontot figyelembe venni. Ellenkező esetben könnyedén válik nevetségessé egy-egy megnyilatkozás. Például Puzsér Róbert azon megnyilatkozása, amivel közösséget vállalt a kurucokkal, és a Facebook-on kelt ki a Facebook ellen.

Puzsér Róbertnek a Propeller-en idézett kirohanását szinte mondatról mondatra lehetne elemezni, és közben küzdeni a sírva kacagás könnyeivel. Kezdve attól, hogy egy közösségi profil törlésétől aligha lesz Magyarország kevésbé szabad hely. Különösen, mivel gyakorlatilag újraéledt az oldal. Ugyanakkor ettől érzi úgy a nevezett jóember, hogy „a gyarmati Magyarország polgáraival azt tesznek, amit csak akarnak”. Elfeledkezve arról, hogy nem Magyarország polgárairól, hanem egy kisebbségről van szó. Még a hetvenezres követői létszám elhívése esetén is akár marginálisnak tekinthető kisebbségről. Így nevetséges ennek alapján az állítás, hogy a Facebook ezzel játszaná a világcenzor szerepét. Már csak azért is, mert ugyebár a nagy cenzorságba belefér ezek szerint az őket sértegető beírás elviselése. Tulajdonképpen a legegyszerűbb az lenne, ha Puzsér leszedné a saját beírását, majd írna egy másikat, hogy őt is kicenzorálták.

Alkalmasint persze azt sem kellene elfeledni, hogy a Facebook egy vállalkozás. Így, ha a tulajdonos holnap kirúgná a villásdugóját a konnektorból, akkor is fújhatna egy tonna tollat a közösség. Az egész. Miközben üzemidejében nem a Kuruc.info az egyedüli használója, hanem az is csak egy a sokból. S eközben, mint közösségi felület, a Facebook elsősorban a közösségé, mint felhasználóé. Az egészé. Ebből a szempontból, mint minden hasonló rendszer, maga a liberalizmus melegágya. Az egyéni felhasználó szabadságait a többiekkel közös szabadságjogok szabadságfokai határozzák meg, és kölcsönösen korlátozzák. Így tulajdonképpen nem is igazán lehet érteni, hogy a minden liberálisban ellenséget kereső, és találó, az authoriter melldöngetést mindenek fölé helyező közösség mit keresett egyáltalán a Facebook-on. Nem azért, mert ne szólalhatna meg ott. De hol maradt az az önérzet, amivel „libsiznek” a közösség tagjai szinte mindenkit, aki nem ért velük egyet. Ebből a szempontból arra a hetvenezerre sem kellene olyan büszkének lenni. Ha ugyanis ők a kuruc-ojság támolygatói, akkor az azt mutatja, hogy a szélsőségekkel nem egyszer nyíltan összekacsintó közösség igen bővelkedhet önmeghasonlott tagokban.

Még akkor is, ha természetesen őket is megilleti a szólás szabadsága. Az egyes oldalak tiltásával kapcsolatban, ahogy az újabb oldal is törlésre került időközben, lényegesen érdekesebb lenne nem betiltásokon örömködni, hanem a szélsőjobb feltörekvésének okaival foglalkozni. A közösségi portálok profiljain születő hozzászólások csupán csak tünetek ebből a szempontból. Akkor is, ha a tünetek adott esetben gennyesek, fekélyesek, és gusztustalanok.

Andrew_s

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése