2026. június 22., hétfő

Vagyonvisszaszerzés mint halasztott gumicsont?

Ugye megvan, hogy Magyar Péter egyik nagy, és nagyon populista kampány-lózungja a vagyonvisszaszerzés volt. Erre azt találta ki, hogy külön intézmény, munkacímként "Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal" fogja ezt a fogós kérdést megoldani. Vagy mégsem. A legutóbbi hír ugyanis arról szól, hogy mégsem terjesztik be egyelőre a hivatal létrehozásáról szóló törvényt, hanem társadalmi egyeztetésre bocsátják.

A kampánypopulizmus ugyebár nagyjából azt ígérte, sugallta, hagyta belegondolni a híveknek, hogy "mindent visszavesz". Ami, így ebben a formában, mintegy csettintésre, már akkor hülyeség volt. Mármint jogállami keretek között. Már csak azért is, mert vagyonelemenként, és jogilag "lejátszva" kell(ene) megoldani. Vizsgálva a szerzéskori körülményeket, jogszabályi, rendeleti háttereket. Persze ettől el lehet tekinteni, és társadalmilag egyeztetni egy kőkemény jogi történésben. De akkor ez a hivatal pont olyan bunkósbot-szervezetté válhat, mint nagybácsija, a szuverenitásvédelmi. Miközben érdekes gondolatkísérlet lehetne, amint Irigységbepácolt-Felgőzöltfejű Jóska társadalmilag egyeztetődik. Nagyjából egy rögtönítélő (köz)törvényszék szintjén. Személy szerint kétlem, hogy ezt Magyar Péter megkockáztatná. Ennyire ő se lehet hülye.

Ellenben pompásan el lehet vele gumicsontozni. Mert ő akkora demokrata, hogy társadalmilag egyeztet. Ezt normális helyen népszavazásnak, orbániában nemzeti konzultációnak hívnák. A téma (kőkemény jogi kérdéskör) erre alkalmatlan. Tehát jó eséllyel nem lesz népszavazás. Legfeljebb egy társadalmi egyeztetésnek kikiáltott műfű-vetés néhány szervezettel, és mindenki ossza be magának. Aztán ősszel feláll a hivatal, ami jól megvizsgálja a kérdést. Aztán a nagy füstvizsgálat után elindítanak néhány eljárást ami szintén évekig is elhúzódhat.

Aztán esetleg kötnek néhány vádalkut, mert másként szerintem aligha fog bármi is menni. Eközben a nagyobb vagyonok tulajdonosai nyugodtan horgászhatnak valamelyik tengerben, vagy Dubajban, ha kedvük van hozzá. Az itt maradt vagyonelemeken meg esetleg elindulhat a háttér-marakodás a Tiszában megvilágosodottak között. Akik esetleg egymásról is tudnak annyit, hogy ne nagyon feszegessék a múltat.

De persze ezt be lehet csomizni celofánba, és eladni kandiscukornak. Kinevezve bűnösként a hurkapálca-gyártót. A nagy, és vádalkuval nem megszerezhető, pénzekből meg jó eséllyel annyit fognak visszaszerezni, amennyit. Csak emlékeztetőül felidézve, például a Marcos-vagyonból a Fülöp-szigeteken, annak idején, a családdal egyezkedve jutott vissza a vagyon egy része a csődhelyzetbe levő gazdasághoz.

Ám rendben. Induljopn az egyeztetés. Társadalmilag. Demokratikusan és jogállamilag. Hajrá!

Andrew_s

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése