2026. június 22., hétfő

Vagyonvisszaszerzés mint halasztott gumicsont?

Ugye megvan, hogy Magyar Péter egyik nagy, és nagyon populista kampány-lózungja a vagyonvisszaszerzés volt. Erre azt találta ki, hogy külön intézmény, munkacímként "Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal" fogja ezt a fogós kérdést megoldani. Vagy mégsem. A legutóbbi hír ugyanis arról szól, hogy mégsem terjesztik be egyelőre a hivatal létrehozásáról szóló törvényt, hanem társadalmi egyeztetésre bocsátják.

A kampánypopulizmus ugyebár nagyjából azt ígérte, sugallta, hagyta belegondolni a híveknek, hogy "mindent visszavesz". Ami, így ebben a formában, mintegy csettintésre, már akkor hülyeség volt. Mármint jogállami keretek között. Már csak azért is, mert vagyonelemenként, és jogilag "lejátszva" kell(ene) megoldani. Vizsgálva a szerzéskori körülményeket, jogszabályi, rendeleti háttereket. Persze ettől el lehet tekinteni, és társadalmilag egyeztetni egy kőkemény jogi történésben. De akkor ez a hivatal pont olyan bunkósbot-szervezetté válhat, mint nagybácsija, a szuverenitásvédelmi. Miközben érdekes gondolatkísérlet lehetne, amint Irigységbepácolt-Felgőzöltfejű Jóska társadalmilag egyeztetődik. Nagyjából egy rögtönítélő (köz)törvényszék szintjén. Személy szerint kétlem, hogy ezt Magyar Péter megkockáztatná. Ennyire ő se lehet hülye.

Ellenben pompásan el lehet vele gumicsontozni. Mert ő akkora demokrata, hogy társadalmilag egyeztet. Ezt normális helyen népszavazásnak, orbániában nemzeti konzultációnak hívnák. A téma (kőkemény jogi kérdéskör) erre alkalmatlan. Tehát jó eséllyel nem lesz népszavazás. Legfeljebb egy társadalmi egyeztetésnek kikiáltott műfű-vetés néhány szervezettel, és mindenki ossza be magának. Aztán ősszel feláll a hivatal, ami jól megvizsgálja a kérdést. Aztán a nagy füstvizsgálat után elindítanak néhány eljárást ami szintén évekig is elhúzódhat.

Aztán esetleg kötnek néhány vádalkut, mert másként szerintem aligha fog bármi is menni. Eközben a nagyobb vagyonok tulajdonosai nyugodtan horgászhatnak valamelyik tengerben, vagy Dubajban, ha kedvük van hozzá. Az itt maradt vagyonelemeken meg esetleg elindulhat a háttér-marakodás a Tiszában megvilágosodottak között. Akik esetleg egymásról is tudnak annyit, hogy ne nagyon feszegessék a múltat.

De persze ezt be lehet csomizni celofánba, és eladni kandiscukornak. Kinevezve bűnösként a hurkapálca-gyártót. A nagy, és vádalkuval nem megszerezhető, pénzekből meg jó eséllyel annyit fognak visszaszerezni, amennyit. Csak emlékeztetőül felidézve, például a Marcos-vagyonból a Fülöp-szigeteken, annak idején, a családdal egyezkedve jutott vissza a vagyon egy része a csődhelyzetbe levő gazdasághoz.

Ám rendben. Induljopn az egyeztetés. Társadalmilag. Demokratikusan és jogállamilag. Hajrá!

Andrew_s

2026. június 14., vasárnap

Demagógisztáni napló - Hatalmi hálógörcs

Forrás: Flickr.com / Chris Bainbridge
A köztársasági elnök intézményének abban a formában való betöltése, ahogy azt Göncz Árpád tette, illetve Sulyok Tamás elnöksége az nem is ugyanaz az Univerzum. Az utóbbiért, mint Orbán Viktotr felavatott golyóstolláért kevesen sírnának krokodil-könnyeket. Ez van az egyik serpenyőben. A másikban az a görcsöléses hatalom-demonstrációs akarás, ahogy Magyar Péter beleállt a közjogi tisztségek neki nem tetsző jelöltjeinek eltávolításába. Miközben leváltanak ezt, elmozdítanak azt.

Tulajdonképpen egyfajta egészpályás letámadás, illetve egy ezzel egybekötött hatalmi átszervezés zajlik. A Tiszának adott teljhatalom birtokában megtehető? Akár izomból is. Várható volt? Igen. Nem most, hanem még sokkal, a választások előtt, már 2024-ben is: "amikor a hatalom megragadásakor kiváló kifogásként jelentkezik annak a megtartására az a szólam, hogy a meglevő hatalmi hálót csak a totális hatalom birtokában lehet lebontani. S mire a reménykedők rájönnek, hogy a lebontás csak átépítés, addigra ott ülnek ismét a hálóban. Amire esetleg felkerült pár cicoma, ám attól még háló maradt".

Hiába fogják sokan akár saját magukat is meggyőzni arról, hogy ez a háló valójában egy selyemkárpit.

Andrew_s

2026. június 6., szombat

Demagógisztáni napló: Kommunikációs infláció

Érdekes dolog a kommunikáció. Most éppen a parkfenntartási korrupció ügyében, melynél alig várom, hogy hány Tiszában boldogult kisfideszest fognak majd találni a láncban. Ahogy a más témákban is feneket cserélő, és a mindenkori hatalmat kiszolgáló közhatalmi szervek esetében is várom, hogy milyen ajtóknál áll le majd a vizsgálat. Remélve, hogy egyiknél sem. Aztán kiderül, hogy a tiszás kommunikáció miként fogja esetleg elinflálni a témát. Mint az uniós pénzekét is. Ahova példaként térjünk csak vissza.

Magyar Péter kiment Brüsszelbe és tárgyalt. Nagyon derék. Hogy hazahozza, amit el sem vittek, az egy populista blöff volt, és maradt. De a híveinek tetszik. Nézzük inkább a kommunikációját. Tiszta forrásból természetesen. >

2026. május 28.-án Magyar Péter kiposztolja, hogy "Megígértük, megcsináltuk. Hazahoztuk a 6000 milliárd"'ot. Így múlt idóben. Befejezett tényként. Ezt nagyjából mindenki cáfolta a túloldalon, és a Politico már másnap azzal jelentkezett, hogy szó nincs múlt időről. Meg mintha összegszerűségében is másról írt volna.

Aznap délutánra már Magyar Péter is rájöhetett, hogy valami nem stimmel, mert módosult a lózung. Már beszél feltételekről, és már csak az orbáni korrupció folytatásának teljes megszüntetését kezeli befejezett tényként. Mert egy közel másfél évtizedes korrzpciós láncolatot, hálót nyilvánvalóan így szoktak megszüntetni. Csettintésre. Egyik napról a másikra. A népmesékben. Például.

A eljőve a harmadik nap. Május 30-án örömmel közli, hogy újabb kétmilliárddal nőtt a felszabadított források mértéke. Az összeg indifferens annyiban, hogy világosan kitűnik: már Magyar Péter is felszabadított forrásokról beszél. Szó nincs tényleges pénzekről. Valójában egy keret, amit megnyithatnak, ha jó lesz. Aztán huss! Magyar Péter nem foglalkozik többet a Facebook-profiljában a kérdéssel. Eddig, három napig, tartott a történet, ami alatt mindent is megoldott, befejezett, teljesített, kipipált. Jöhetett az újabb gunmicsont a híveinek. Látogatás a Sándor-palotában a biodíszletként magával vitt miniszterével, s most éppen a feltámadó ügyészséggel, találkozásokkal.
Az influenszer-kormányzás következő lépése mi lesz? A miniszterelnök teszi a dolgát? Csak úgy? Néhány napig ezt is el lehet adni. De elég blikkfangos lesz? Mennyivel érdekesebb lenne egy bejelentés Magyar Pétertől arról, hogy elintézte a Mars terraformálását. Csettintésre.

Andrew_s